Wirus Epsteina-Barr

Wirus Espteina-Barr atakuje niektóre typy limfocytów B, które posiadają charakterystyczny receptor, umożliwiający przyłączenie tego wirusa. Wirus przez wiele lat może występować w formie uśpionej u osób zakażonych. W niektórych przypadkach nigdy nie dochodzi do jego aktywacji.
Wirus Epsteina-Barr może powodować rozwój mononukleozy. Niekiedy choroba nie posiada żadnych objawów. W przypadku ostrej mononukleozy, u zakażonych obserwuje się powiększenie węzłów chłonnych, najczęściej dotyczy to węzłów podżuchwowych. Często rozwija się także ostre zapalenie gardła. U niektórych zarażonych powstają charakterystyczne zmiany skórne. Rzadko jednak dochodzi do ponownego zachorowania.
Wirus ten może się rozprzestrzeniać za pośrednictwem drogi płciowej oraz oddechowej. W tym drugim przypadku musi następować obecność wydzielin, dlatego zazwyczaj do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z jamą ustną.
Obecność tego wirusa w organizmie można wykryć na podstawie badań krwi. Zazwyczaj wykonuje się morfologię oraz rozmaz krwi, testy te mogą potwierdzić istnienie atypowych limfocytów. Często wykonuje się także badania serologiczne, takie jak test aglutynacyjny.